D. Zlepšenie fungovania štátu a jeho služieb
Je načase zvýšiť protihodnotu, ktorú ľudia dostávajú za svoje dane.

Dvadsaťpäť rokov si v záujme „lepších zajtrajškov“ uťahujeme opasky. Dvadsaťpäť rokov tlačíme na zamestnanosť, počúvame o reformách, o raste výkonnosti ekonomiky. A napriek tomu kvalitou života dobiehame západnú Európu len veľmi pomaly.

A čo je najhoršie, počas tých 25 rokov sa nič zásadné nezmenilo na fungovaní nášho štátu a jeho služieb. Stámilióny, ba miliardy eur vynaložené na informatizáciu nezlepšili našu komunikáciu s úradmi a neuľahčili život ľuďom.

Je to práve naopak. Nielen, že v našom štáte veci nefungujú. Náš štát nefunguje už tak dlho, že ľudia už vlastne prestali očakávať, že by vôbec fungovať mal.

Slovensko je príliš malá krajina – a to ako rozlohou, tak aj počtom obyvateľov – na to, aby si mohla dovoliť obrovský byrokratický a obslužný aparát. Každý štát má svoju byrokraciu, avšak je potrebné hovoriť o tom, ako má vyzerať a čo má vykonávať. Čo je ešte potrebné a únosné, a čo už je zbytočné a nepotrebné. Potrebujeme štíhlu a efektívnu, decentralizovanú verejnú správu, s modernými nástrojmi na používanie a obsluhu, user-friendly, bez obťažovania jej klientov a používateľov – teda tých, ktorí si za ňu platia.

Vaše údaje boli úspešne odoslané. Ďakujeme za podporu.

ĽUTUJEME! EMAIL, KTORÝ STE ZADALI UŽ BOL POUŽITÝ.