B. Zvýšenie životnej úrovne ľudí a mladých rodín
Ľudia si zaslúžia istoty, ale potrebujú viac peňazí a vyššie platy. Vieme, ako to rýchlo dosiahnuť.

Až jeden milión Slovákov môžeme nazvať pracujúcou chudobou. Sú to ľudia, ktorí každý deň chodia do práce, no v čistom zarábajú menej ako 600 eur. Väčšina politikov si na nich ani nespomenie – veď majú prácu. No táto armáda poctivých a zamestnaných ľudí je v zúfalej situácii. Pracujú, no zo svojho platu nedokážu dôstojne vyžiť. Vidia zbohatlíkov, denne čítajú o korupčných kauzách v miliónoch eur, no sami si nemôžu dopriať žiaden luxus. Stratili nádej. Denno-denne sa presviedčajú, že na Slovensku sa nedá zlepšiť svoj život poctivou prácou.

Bežnú pracujúcu ženu napríklad z Martina nezaujímajú každodenné šarvátky politikov. Zarába 500 eur na ruku a jej jedinou starosťou je to, ako z týchto peňazí nakŕmiť svoje deti. A jej túžbou je, aby si aspoň raz za čas mohla dovoliť kúpiť niečo aj „len tak“. Nie šperky alebo iné drahé veci, ale aspoň nové čižmy v čínskom obchode, lebo po dlhej a tuhej zime jej do tých starých už zateká.

Slováci sú chudobnejší, než by mohli byť. Prehlbuje sa sociálne napätie. Sčasti je objektívne, že nedokážeme mať rovnaké výplaty, ako v Nemecku. Je to daň za 40 rokov, ktoré sme stratili. No situácia „pracujúcej chudoby“ má aj svoje objektívne príčiny.

Podiel miezd na hrubom domácom produkte je na Slovensku druhý najnižší spomedzi krajín eurozóny. Zo všetkého, čo sa u nás vytvorí, ide na mzdy len 37,3 %. Vo Švajčiarsku to je takmer 60 %, v Nemecku 50 %, v susednom Česku takmer 43 %.

podiel miezd na HDP

Mzdy sú u nás teda nižšie, no dane a odvody z miezd vyššie, než je zvykom vo vyspelých krajinách. Väčšina okolitých krajín má nižšie daňovo-odvodové zaťaženie miezd, než Slovensko.

daňovo-odvodové zaťaženie

Nielen mzdy sú u nás nízke, aj mnohé ceny sú vyššie, než v bohatších krajinách. Jedným z dôvodov je napríklad to, že až do minulého roka malo Slovensko najvyššiu DPH na potraviny z okolitých krajín. Preto Slováci nakupujú drahšie.

A popri tom, ako si ľudia uťahujú opasky, štát míňa stále viac. Zatiaľ čo spotreba slovenských domácností medzi rokmi 2006 a 2013 rástla v priemere nominálne o 4,0 % ročne, výdavky verejnej správy rástli až o 4,8 % ročne. Míňanie štátu teda rástlo rýchlejšie, než výdavky občanov. A, žiaľ, nešlo o produktívne investície do vzdelania, talentov, či inovácií prinášajúcich kapitál.

Poctiví ľudia, ktorí chodia do práce, nesmú mať problém vyžiť zo svojich miezd. Nesľubujeme žiadne dvojnásobné platy, no vieme, že životná úroveň sa dá zvýšiť, aj skokom. A bez zadlžovania. Dobre spravovať štát znamená, že sa ľuďom priťahovanie opaskov v náročných obdobiach vráti. Priťahovanie opaskov nesmie byť nekonečný príbeh. A ak áno, niekde sa stala chyba.

SKOK! prináša skutočný sociálny balík pod názvom Eurovratka, ktorý každej domácnosti prinesie mesačne až 50 eur. Jeho súčasťou je zníženie odvodov z miezd, vďaka čomu získajú všetci pracujúci vyššie platy. Zníženie DPH na všetky potraviny a zníženie DPH na energie pre domácnosti (voda, elektrina, plyn, kúrenie) prinesie výrazné úspory všetkým ľuďom bez rozdielu, či pracujú alebo nie. Zrušenie koncesionárskych poplatkov prinesie rovnako úsporu takmer všetkým domácnostiam.

50 eur mesačne sa nemusí zdať veľa. Ale pre milión ľudí na Slovensku je to výrazné prilepšenie. Bližšie informácie o projekte Eurovratka, vrátane jeho financovania, sa nachádzajú v samostatnej kapitole tohto programu.

Samozrejme, nič nie je zadarmo. Aj všetky opatrenia v tejto kapitole budú štátny rozpočet stáť približne 850 miliónov eur. Preto sme v rámci nášho projektu Eurovratka zmapovali presné úspory v neefektívnych výdavkoch štátu v celkovej sume viac ako 1 miliarda EUR. Zvýšenie platov a zníženie daní, ktoré navrhujeme, preto nie je na dlh – vieme presne, kde na štáte ušetriť, aby ľudia mohli mať viac peňazí.

Vaše údaje boli úspešne odoslané. Ďakujeme za podporu.

ĽUTUJEME! EMAIL, KTORÝ STE ZADALI UŽ BOL POUŽITÝ.